BHP Iwa | doradztwo i szkolenia BHP PPOŻ - Tczew, Gdańsk, Gdynia | pomorskie

BHP Iwa
doradztwo i szkolenia BHP PPOŻ
Tczew, Gdańsk, Gdynia | pomorskie

Newsletter

Środa, 31.08.2016

Zmiany w zasadach zawierania umów o pracę - przeczytaj koniecznie!!!!

Wraz z nowelizacją Kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 1 września 2016 r., pracodawców czeka modyfikacja obowiązków związanych z zatrudnianiem nowych pracowników.

 

Zmiana dotyczy przede wszystkim terminu podpisania umowy o pracę. Do tej pory kodeks pracy mówił, iż pracodawca potwierdza pracownikowi na piśmie uzgodnione warunki o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Od 1 września umowa o pracę będzie musiała być podpisana przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Oznacza to, że pracownik stawiając się pierwszego dnia w pracy, powinien już posiadać podpisaną umowę o pracę, bądź pracodawca powinien mu na piśmie potwierdzić uzgodnione wcześniej warunki pracy. Zmiana ma uniemożliwiać przypadki, w których pracownicy zatrudniani "na czarno", nawet podczas kontroli inspekcji pracy, nie mogą uzyskać ochrony. Od 1 września sytuacja taka nie będzie mogła mieć miejsca - każda bowiem sytuacja świadczenia pracy przez osobę, dla której pracodawca podczas kontroli nie będzie posiadał podpisanej umowy, może stać się dla PIP podstawą do ukarania pracodawcy.

Mówiąc prościej - pracownik nie może fizycznie wykonywać pracy na zakładzie dopóki nie spełni szeregu formalności, a mianowicie:

- nie będzie miał podpisanej umowy o pracę

- nie będzie posiadał orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy

Jeżeli pracownik rozpoczyna fizycznie pracę dnia 01.09 to badania lekarskie oraz podpisaną umowę o pracę powinien mieć już 31.08. Przychodząc do pracy rano 01.09 w pierwszej kolejności musi przejść szkolenie bhp oraz musi zostać zapoznany z regulaminami pracy oraz oceną ryzyka zawodowego. Dopiero jak spełni te formalności może fizycznie zacząć pracować.

Przypominam również, że dopóki pracownik nie uzyska orzeczenia lekarskiego o dopuszczeniu do pracy, nie może w ogóle otrzymać umowy o pracę.

 

Autor:
Udostępnij: